Rasprava o nekretninama prerasla u ideološki obračun - pljuštale optužbe o otimanju stanova nakon '45.
Politika
- HDZ-ov Stipan Šašić optužio je političke prethodnike platforme Možemo! za otimanje stanova i kuća u Zagrebu nakon Drugog svjetskog rata
- Marin Živković (Možemo!) uzvratio je optužbom da HDZ-ova politika danas 'izbacuje mlade iz stanova' zbog rasta cijena i špekulacija na tržištu
- Nezavisni zastupnik Josip Jurčević podržao je Šašića, govoreći o 'opljačkanom stambenom fondu' i 'ubijanju ljudi' u komunističkom sustavu
Saborska rasprava o novom prijedlogu Zakona o posredovanju u prometu nekretnina, koja je veći dio dana tekla u tehničkom i stručnom tonu, u svojoj je završnici eskalirala u žestok ideološki sukob. Umjesto argumenata o zaštiti kupaca i regulaciji agencija, zrakom su počele letjeti teške optužbe koje sežu u razdoblje neposredno nakon Drugog svjetskog rata, a sve je kulminiralo serijom opomena koje je izreklo predsjedništvo Sabora. Mirna rasprava o zakonu tako se pretvorila u bojno polje povijesnih narativa i političkih prepucavanja.
Od zakona do Drugog svjetskog rata
Iskru je zapalio HDZ-ov zastupnik Stipan Šašić, koji je nakon izlaganja Marina Živkovića iz kluba Možemo! zatražio povredu Poslovnika. Optužio je kolegu Živkovića za obmanjivanje javnosti, a zatim je raspravu usmjerio u potpuno drugom pravcu, povlačeći paralelu sa stambenom politikom nakon 1945. godine.
"Ja znam koji je za vas bio priuštiv način stanovanja. Nekada davno, kad ste jednostavno iz kuća i stanova iz Zagreba izbacili njihove vlasnike nakon Drugog svjetskog rata i uselili tamo svoje suborce. E to sada više tako ne ide", poručio je Šašić, aludirajući na nacionalizaciju imovine u bivšem sustavu i izravno povezujući današnju ljevicu s politikom Komunističke partije.
Ova teška optužba izazvala je niz reakcija i potpuno zasjenila temu zakona o posredovanju nekretninama. Predsjedavajući je Šašiću izrekao opomenu, budući da je povredu Poslovnika iskoristio za repliku, što nije dopušteno.
'I vi danas izbacujete mlade iz stanova'
Nije se dugo čekalo na odgovor. Ubrzo je i Marin Živković (Možemo!) zatražio povredu Poslovnika kako bi odgovorio kolegi Šašiću. Ustvrdio je kako se čak 70 posto kupnji nekretnina u Hrvatskoj odvija gotovinom te da 30 posto nekretnina kupuju stranci, što je, prema njemu, izravna posljedica politika vladajućih.
Zatim je Šašićevu optužbu preokrenuo i usmjerio je prema HDZ-u. "To je zbog politika koje vi provodite, tako da možemo tvrditi da i vi izbacujete mlade iz njihovih stanova i moraju ostati s roditeljima do svoje tridesete, četrdesete godine", uzvratio je Živković. Time je stvorena paralela u kojoj se današnja ekonomska situacija, koja onemogućuje mladima stambeno osamostaljenje, opisuje jednako drastičnim rječnikom kao i poslijeratno oduzimanje imovine. I Živković je, kao i Šašić, zbog zlouporabe povrede Poslovnika zaradio opomenu.
Uključivanje Jurčevića i serija opomena
U raspravu se potom uključio i nezavisni zastupnik Josip Jurčević, koji je stao na stranu Stipana Šašića i dodatno zaoštrio retoriku. Ustvrdio je da su "sve deformacije u Hrvatskoj naslijeđene iz totalitarnog komunističkog sustava", uključujući i "opljačkani cijeli stambeni fond u korist bande koja je vladala".
"Ubijala je ljude zbog toga, donosila presude, ratni zločinci bez osnove samo zato da bi im oteli njihove stanove i imovinu", rekao je Jurčević, koristeći iznimno teške kvalifikacije. Reagirali su zastupnici Damir Barbir (Centar) i Emil Daus (IDS), koji su takve istupe nazvali "glupostima koje ubijaju svaku raspravu". Svi govornici koji su se javljali za povredu Poslovnika na kraju su dobili opomene jer su proceduru koristili za međusobno repliciranje.
Tako je rasprava o zakonu, koji bi trebao uvesti više reda, transparentnosti i zaštite na tržište nekretnina, završila u potpunom neredu, demonstrirajući još jednom kako duboke ideološke podjele i dalje dominiraju hrvatskim političkim prostorom, čak i kada se raspravlja o naizgled tehničkim i životnim temama. Na kraju, o samom zakonu gotovo da više nije bilo ni riječi.
